9η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού – Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2022 Θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2022

Εγκύκλιος ΥΠΑΙΘ, Αρ.Πρωτοκόλλου:113330/Δ5/19 Σεπτεμβρίου 2022

Στο πλαίσιο της εναρμόνισης του εορτασμού της 9ης Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2022 με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2022, με κοινό σύνθημα «ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ» και στόχο την ανάδειξη της ωφελιμότητας της άθλησης στη σωματική και πνευματική υγεία εφ’ όρου ζωής, καλούνται οι σχολικές μονάδες της Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης της χώρας να οργανώσουν και να υλοποιήσουν αθλητικές δραστηριότητες και εκδηλώσεις καθ΄ όλη τη διάρκεια του σχολικού ωραρίου.

Οι εκπαιδευτικοί κλάδου ΠΕ11 Φυσικής Αγωγής σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων μπορούν να συναποφασίσουν τις αθλητικές δραστηριότητες, οι οποίες δύναται να διεξαχθούν εντός ή/και εκτός του σχολικού χώρου, προκειμένου να αναδειχθεί η θεμελιώδης σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία.

Στόχος της σχολικής κοινότητας, μέσω των αθλητικών δράσεων και δραστηριοτήτων, είναι η αναβάθμιση της Φυσικής Αγωγής, προς όφελος όλων των μαθητών/μαθητριών.

Επισημαίνεται ότι:

• σε περίπτωση αδυναμίας εορτασμού του σχολικού αθλητισμού κατά τη συγκεκριμένη ημέρα, με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων, η διοργάνωση δύναται να μεταφερθεί σε άλλη ημέρα,
  • κατά τη διαδικασία της προετοιμασίας και της διεξαγωγής των αθλητικών δραστηριοτήτων τηρούνται απαρέγκλιτα τα οριζόμενα στα ισχύοντα υγειονομικά πρωτόκολλα.Παραθέτουμε ενδεικτικές αθλητικές δράσεις/δραστηριότητες και σχετικούς ηλεκτρονικούς συνδέσμους τα οποία μπορείτε να συμπεριλάβετε κατά τον εορτασμό της 9ης Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού – Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2022 κατά την κρίση σας.

Α. Ενδεικτικές αθλητικές δράσεις/δραστηριότητες:

• Δρόμος Υγείας: περπάτημα ή τρέξιμο για 2022 μέτρα.
  • «Πράσινες» αθλητικές δραστηριότητες με τη συμπερίληψη κάποιου περιβαλλοντικού στοιχείου (π.χ. εξερεύνηση πράσινων χώρων κοντά στον σχολικό χώρο και αξιοποίησή τους για σωματική άσκηση και παιχνίδι ή συνδυασμός μιας περιβαλλοντικής δράσης με κάποια αθλητική δραστηριότητα που επιλέγουν οι μαθητές/μαθήτριες).
  • Σχεδιασμός και υλοποίηση ενός σύντομου σχεδίου εργασίας (πρότζεκτ) όπου οι μαθητές και οι μαθήτριες δημιουργούν και παίζουν το δικό τους κινητικό παιχνίδι, εφαρμόζοντας τους ανάλογους κανονισμούς.
  • Διοργάνωση εσωτερικών πρωταθλημάτων ή/και αγώνων σκυταλοδρομίας, δημιουργώντας διαδρομές με εμπόδια.
  • Επιλογή ενός αθλήματος και προσαρμογή των κανόνων από τους μαθητές.
  • Επιλογή παραδοσιακών παιχνιδιών από ευρωπαϊκή ή/και άλλη χώρα.
  • Διδασκαλία ενός παιχνιδιού ή ενός χορού από τους/τις μαθητές/μαθήτριες στους δασκάλους/καθηγητές τους για να παίξουν/χορέψουν όλοι μαζί.
  • Δημιουργία θεματικής αφίσας για την ημέρα του αθλητισμού και έκθεση των αφισών σε κοινό χώρο του σχολείου.
  • Επίσκεψη σε αθλητικά κέντρα ή άλλους ασφαλείς χώρους άθλησης.
    Οργάνωση κοινών αθλητικών δράσεων σε συνεργασία με όμορες σχολικές μονάδες ή ανταλλαγή βέλτιστων αθλητικών πρακτικών/δραστηριοτήτων με άλλες σχολικές μονάδες της χώρας μας ή/και του εξωτερικού.
  • Πρόσκληση διακεκριμένων αθλητών για την παρουσίαση αθλημάτων ή/και συζήτηση, ανταλλαγή σκέψεων και βράβευση τυχόν νικητών/νικητριών μαθητών/μαθητριών σε Πανελλήνιους ή/και Παγκόσμιους Σχολικούς Αγώνες (π.χ. 19η Παγκόσμια Γυμνασιάδα κ.α.).
  • Πρόσκληση Ιατρού για ανοιχτή συζήτηση και θεματικό κέντρο «Η σχέση Υγείας και Αθλητισμού», ώστε να αποτελέσει το έναυσμα για περαιτέρω εξέταση του θέματος.
  • Σεμινάριο πρώτων βοηθειών από εξειδικευμένους Φορείς.
  • Αποτύπωση του τρόπου εορτασμού της Ημέρας του Αθλητισμού σε γραπτό κείμενο ή άλλο κείμενο επικοινωνίας και δημιουργία συλλογικού τόμου (π.χ. ηλεκτρονικό βιβλίο ή/και δημιουργία PPT) – Ανάρτηση στην ιστοσελίδα της σχολικής μονάδας, δημοσίευση στη σχολική εφημερίδα ή/και ανταλλαγή κειμένων με άλλες σχολικές μονάδες.

Β. Σχετικοί σύνδεσμοι:

Παρακαλούνται οι Διευθυντές/Διευθύντριες των σχολικών μονάδων να ενημερώσουν άμεσα τους εκπαιδευτικούς σχετικά με τα διαλαμβανόμενα της παρούσας και να συμβάλλουν με κάθε τρόπο και μέσο στην επιτυχή διοργάνωση και υλοποίηση των δραστηριοτήτων για τον εορτασμό της Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού.

Share and Enjoy !