7ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο για τον Έλεγχο του Καπνίσματος Την Τρίτη 29 Νοεμβρίου 2016 στη Θεσσαλονίκη

Έγγραφο 174260/Δ2/19-10-2016 του Υπουργείου Παιδείας

Η Ελληνική Αντικαρκινική Εταιρεία, στο πλαίσιο της προσπάθειας για την Πρόληψη του Καπνίσματος στη Μαθητική Κοινότητα, διοργανώνει φέτος τον 7ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο για τον Έλεγχο του Καπνίσματος με θέμα «Παιδεία για έναν Κόσμο χωρίς Κάπνισμα – ΜΑΘΑΙΝΩ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΠΝΙΖΩ» για μαθητές Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Το μαθητικό πρόγραμμα του Συνεδρίου αφορά σε μαθητές Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης των Δημοτικών σχολείων, της Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξης των Γυμνασίων και της Α΄ τάξης Γενικών και Επαγγελματικών Λυκείων και θα πραγματοποιηθεί στη Θεσσαλονίκη την Τρίτη 29 Νοεμβρίου 2016 στο Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας «ΝΟΗΣΙΣ». Το εν λόγω Συνέδριο θα περιλαμβάνει παρουσιάσεις δράσεων των μαθητών σχετικά με το κάπνισμα, μουσικό πρόγραμμα από μαθητές της Θεσσαλονίκης, καθώς και βράβευση έργων μαθητών, που θα προκύψουν από τον 4ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό για τον Έλεγχο του Καπνίσματος με θέμα «Παθητικό Κάπνισμα».

Share and Enjoy !