3ος Περιφερειακός Διαγωνισμός Ορθογραφίας για μαθητές Γ΄ τάξης Γυμνασίου των Ν. Φλώρινας, Κοζάνης και Καστοριάς Θα διεξαχθεί Κυριακή 3 Απριλίου 2022 στην Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων του Δήμου Φλώρινας

Έγγραφο Φ15/166170/Δ2/20-12-2021 του Υπουργείου Παιδείας

Η Ένωση Φιλολόγων Φλώρινας και οι Σύνδεσμοι Φιλολόγων Καστοριάς και Κοζάνης διοργανώνουν τον 3ο  Περιφερειακό Διαγωνισμό Ορθογραφίας, ο οποίος απευθύνεται σε μαθητές Γ΄ τάξης Γυμνασίου Διευθύνσεων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Φλώρινας, Κοζάνης και Καστοριάς για το σχολικό έτος 2021-2022.

Στόχος του εν λόγω διαγωνισμού είναι η εξοικείωση των μαθητών με τη μοναδικότητα και τον πλούτο της ελληνικής γλώσσας και η συνειδητοποίηση της διαχρονικότητάς της, ανατρέχοντας στις ρίζες των λέξεων.

Ο διαγωνισμός θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 3 Απριλίου 2022 στην Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων του Δήμου Φλώρινας. Στους τρεις πρώτους νικητές θα δοθούν χρηματικά έπαθλα διαβαθμισμένης αξίας.

Σε όλους τους συμμετέχοντες και τις συμμετέχουσες θα δοθούν αναμνηστικά και βεβαιώσεις συμμετοχής.

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στα e-mail ……

Share and Enjoy !