2ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Μουσικών Σχολείων 2018 Από 26 έως 28 Απριλίου 2018 στην Αργολίδα

Έγγραφο 18859/Δ2/5-2-2018 του Υπουργείου Παιδείας

Το ΥΠΠΕΘ εγκρίνει τη διεξαγωγή του 2ου Πανελλήνιου Φεστιβάλ Μουσικών Σχολείων που θα διεξαχθεί σε πολιτιστικούς χώρους των Δήμων της Αργολίδας από 26 έως 28 Απριλίου 2018. Συνδιοργανωτές του Φεστιβάλ είναι η Περιφέρεια Πελοποννήσου με την Περιφερειακή Ενότητα, το Μουσικό σχολείο Αργολίδας, οι Δήμοι Άργους-Μυκηνών, Ναυπλίου, Επιδαύρου και η Πανελλήνια Ένωση Σχολικών Συμβούλων, με την υποστήριξη και άλλων φορέων.

Στο Φεστιβάλ καλούνται να συμμετάσχουν όλα τα Μουσικά Σχολεία της Περιφέρειας Πελοποννήσου, καθώς και Μουσικά Σχολεία από την υπόλοιπη Ελλάδα.

Το Φεστιβάλ θα έχει τον τίτλο «Μουσικά κύματα – Μουσικά Σύνολα», θα είναι αφιερωμένο στη σημασία που έχει η διδασκαλία της Μουσικής στα Δημοτικά Σχολεία και επίτιμος προσκεκλημένος του θα είναι ο συνθέτης Γιάννης Σπανός.

Η συμμετοχή στο Φεστιβάλ είναι προαιρετική και χωρίς δαπάνη για το Δημόσιο.

Share and Enjoy !