1ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Συγγραφής Μονόπρακτου Θεατρικού Έργου Δηλώσεις συμμετοχής έως την Παρασκευή 29 Ιουνίου 2018

Έγγραφο Φ15/39873/Δ2/9-3-2018 του Υπουργείου Παιδείας

Σχετικά με την έγκριση του 1ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Συγγραφής Μονόπρακτου Θεατρικού Έργου, που διοργανώνεται από το 5ο Πειραματικό Λύκειο Ρεθύμνου Πανεπιστημίου Κρήτης δια του Ομίλου Θεατρικής και Μουσικής Παιδείας σε συνεργασία με τον Τομέα Θεατρολογίας του Τμήματος Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Κρήτης, σας ενημερώνουμε ότι εγκρίνεται, για το σχολικό έτος 2017-2018, η διεξαγωγή του εν λόγω διαγωνισμού για τους μαθητές των Γυμνασίων, Γενικών, Εκκλησιαστικών, Καλλιτεχνικών και Μουσικών Λυκείων της χώρας.

Σκοπός του εν λόγω διαγωνισμού είναι να ενθαρρύνει τους μαθητές να εκφράσουν τη συγγραφική τους ικανότητα και την καλλιτεχνική τους ευαισθησία μέσα από τη δημιουργία πρωτότυπων θεατρικών έργων. Τα έργα συμμετοχής μπορούν να είναι ατομικά ή ομαδικά, ενώ η θεματολογία είναι ελεύθερη. Κάθε μαθητής ή ομάδα μπορεί να συμμετάσχει με ένα μόνο έργο το οποίο θα πρέπει να είναι πρωτότυπο και να μην έχει δημοσιευτεί.

Καταληκτική ημερομηνία αποστολής των συμμετοχών ορίζεται η Παρασκευή 29 Ιουνίου 2018. Για διευκρινίσεις ή περαιτέρω πληροφορίες για τον διαγωνισμό, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να γράφουν στην ηλεκτρονική διεύθυνση scriptheater.contest@gmail.com.

Επισημαίνεται ότι η συμμετοχή των μαθητών στον διαγωνισμό είναι προαιρετική και πραγματοποιείται με την έγγραφη συγκατάθεση των κηδεμόνων τους, χωρίς καμία οικονομική επιβάρυνση και χωρίς διανομή έντυπου ή άλλου διαφημιστικού υλικού.

Με τη συμμετοχή στον διαγωνισμό, οι συμμετέχοντες παραχωρούν τα πνευματικά δικαιώματα των έργων τους, όσον αφορά την έκδοση, χωρίς καμία περαιτέρω αξίωση. Διατηρούν ωστόσο τα πνευματικά τους δικαιώματα όσον αφορά την παροχή άδειας για διεξαγωγή θεατρικής παράστασης σε οποιοδήποτε σχήμα, ερασιτεχνικό ή επαγγελματικό, επιθυμούν.

Share and Enjoy !