19ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Βιολογίας 2023 Η 1η φάση του Διαγωνισμού θα διεξαχθεί το Σάββατο 11 Φεβρουαρίου 2023

Έγγραφο Φ15/2310/Δ2/11-01-2023 του Υπουργείου Παιδείας

Ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός Βιολογίας (ΠΔΒ) στοχεύει στην αναβάθμιση της επιστήμης της Βιολογίας στην εκπαιδευτική διαδικασία και στην ανάδειξη του ρόλου της στον επιστημονικό εγγραμματισμό των αυριανών πολιτών.

Ο ΠΔΒ θα διεξαχθεί φέτος στην εκπαιδευτική βαθμίδα του Γενικού Λυκείου (Α΄, Β΄, και Γ΄ τάξη) και στην εκπαιδευτική βαθμίδα του Γυμνασίου (Γ΄ τάξη).

Η πρώτη (1η) φάση του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Βιολογίας θα διεξαχθεί το Σάββατο 11 Φεβρουαρίου 2023 για τους μαθητές της Α’, Β’ και Γ’ Λυκείου στα κατά τόπους Λύκεια ή Γυμνάσια, που θα οριστούν από τις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ως Εξεταστικά Κέντρα και θα διαρκέσει τρεις (3) ώρες.

Οι ενδιαφερόμενοι μαθητές καλούνται να δηλώσουν συμμετοχή μέχρι 27-1-2023. Η δήλωση συμμετοχής γίνεται από κάθε μαθητή χωριστά μόνο για την τάξη φοίτησής του, με τη συμπλήρωση και υποβολή σχετικής φόρμας – δήλωσης στην ιστοσελίδα του ΠΔΒ (https://pdbio.pev.gr).

Κάθε μαθητής υποβάλλει τη δήλωση συμμετοχής του και γραπτώς στον Διευθυντή του σχολείου μέχρι την παραπάνω ημερομηνία, συνοδευόμενη από την έγγραφη συναίνεση γονέα/κηδεμόνα.

[…]

Διαβάστε και το Φ15/159004/Δ2/21-12-2022 έγγραφο έγκρισης του διαγωνισμού