17ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Βιολογίας 2022 – Διεθνής Ολυμπιάδα Βιολογίας UPDATE : Η πρώτη φάση του Διαγωνισμού θα διεξαχθεί το Σάββατο 19 Μαρτίου 2022 για τους μαθητές των Λυκείων

Έγγραφο Φ15/161828/Δ2/10-12-2021 του Υπουργείου Παιδείας

Ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός Βιολογίας στοχεύει στην αναβάθμιση της επιστήμης της Βιολογίας στην εκπαιδευτική διαδικασία και στην ανάδειξη του ρόλου της στον επιστημονικό εγγραμματισμό των αυριανών πολιτών. Ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός Βιολογίας θα διεξαχθεί φέτος στην εκπαιδευτική βαθμίδα του Λυκείου (Α, Β και Γ τάξη) και στην εκπαιδευτική βαθμίδα του Γυμνασίου (Γ τάξη).

Για τα Λύκεια

Οι ενδιαφερόμενοι μαθητές καλούνται να δηλώσουν συμμετοχή μέχρι την Παρασκευή 28 Ιανουαρίου 2022.

Η πρώτη φάση του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Βιολογίας θα διεξαχθεί το Σάββατο, 05 Φεβρουαρίου 2022 και ώρα 9.30 π.μ. για τους μαθητές της Α’, Β’ και Γ Λυκείου.

Για τα Γυμνάσια

Ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός Βιολογίας διεξάγεται φέτος για πρώτη φορά και στα Γυμνάσια της χώρας και αφορά μαθητές της Γ Γυμνασίου που φοιτούν σε δημόσια ή ιδιωτικά Γυμνάσια.

Ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί διαδικτυακά σε κάθε Γυμνάσιο όπου θα εκδηλωθεί ενδιαφέρον από μαθητές, οι οποίοι πρέπει να το δηλώσουν στη Διεύθυνση του σχολείου με Υπεύθυνη Δήλωση του κηδεμόνα τους.

Ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί την εβδομάδα 2 έως 6 Μαΐου 2022 σε ημέρα και ώρα που θα οριστεί σε συνεννόηση με το ΥΠΑΙΘ και θα διαρκέσει δύο (2) διδακτικές ώρες.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ 20-01-2022

Σύμφωνα με το 1320/19-01-2022 έγγραφο της ΠΕΒ επέρχονται αλλαγές στις ανωτέρω ημερομηνίες.

Share and Enjoy !