10η διευκρινιστική εγκύκλιος σχετικά με την επιλογή Διευθυντών Σχολικών Μονάδων Ποιά ώρα θα ανοίξουν οι κάλπες στα Ημερήσια και στα Εσπερινά Σχολεία

άκουσε το άρθρο

Εγκύκλιος Φ.361.22/46/96167/Ε3/17-6-2015 (ΑΔΑ:ΩΝΦΡ465ΦΘ3-ΨΙΤ) του Υπουργείου Παιδείας

Α) Ημερήσια σχολεία
Η συνολική διαδικασία (συνεδρίαση του Συλλόγου Διδασκόντων που καταλήγει σε μυστική ψηφοφορία ανάδειξης Διευθυντή Σχολικής Μονάδας) θα ξεκινήσει το νωρίτερο στις 9:30 και θα ολοκληρωθεί στις 14.00. Κάθε Σύλλογος Διδασκόντων μπορεί να αποφασίσει ποιες ώρες εντός του παραπάνω χρονικού πλαισίου θα διεξαχθεί η διαδικασία, λαμβάνοντας μέριμνα ώστε να μην αποκλειστεί κανένα μέλος του Συλλόγου Διδασκόντων που συμμετέχει με οποιοδήποτε τρόπο σε διαδικασία των Πανελλαδικών εξετάσεων ή των εξετάσεων των Μουσικών και Καλλιτεχνικών σχολείων τη συγκεκριμένη μέρα. Σε περίπτωση που το παραπάνω χρονικό πλαίσιο δεν εξασφαλίζει τη συμμετοχή όλων των μελών του συλλόγου που εμπλέκονται με οποιοδήποτε τρόπο σε διαδικασία των παραπάνω εξετάσεων, η διεύθυνση της σχολικής μονάδας εισηγείται την αναγκαία διεύρυνση των χρονικών ορίων στον Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης όπου αναφέρεται η σχολική μονάδα και λαμβάνει έγγραφη έγκριση της εισήγησής της (στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο ή στο fax της σχολικής μονάδας).

Οι κάλπες θα ανοίξουν σε όλα τα ημερήσια σχολεία της Επικράτειας, στις 13.30. Κατ’ εξαίρεση για τις σχολικές μονάδες των οποίων κάποιοι εκπαιδευτικοί εμπλέκονται σε Πανελλαδικές ή άλλες εξετάσεις οι κάλπες μετά από τη σχετική έγκριση μπορούν να ανοίξουν έως τις 17:00.

Β) Εσπερινά σχολεία
Τα εσπερινά σχολεία θα ορίσουν συνεδρίαση και ψηφοφορία του Συλλόγου Διδασκόντων στο χρονικό διάστημα μεταξύ 17:00 και 18:00.

Διαβάστε την εγκύκλιο

Share and Enjoy !